Визначення стейкінгу
Стейкінг — це процес блокування певної кількості цифрових монет у криптовалютному гаманці для забезпечення працездатності блокчейна замість отримання винагороди.
У багатьох випадках цей процес залежить від користувачів, які беруть участь у здійсненні транзакцій у блокчейні, використовуючи особистий криптовалютний гаманець.
У процесі стейкінгу використовується алгоритм Proof of Stake (PoS) – доказ частки володіння. Цей метод підтвердження транзакцій використовується в різних блокчейнах, що працюють на PoS або одному з його варіантів.
Основною особливістю стейкінгу є те, що він вважається повноцінною заміною майнінгу. Стейкінг дозволяє інвесторам заробляти на криптовалюті без необхідності купувати спеціалізоване обладнання.
Відмінність стейкінгу від майнінгу
Mayning — eto protsess obrabotki tranzaktsiy v blokcheyne s ispol’zovaniyem algoritma Proof of Work (PoW), prednaznachennyy dlya podderzhaniya raboty seti. V svoyu ochered’ maynery yavlyayutsya uchastnikami etogo protsessa. Oni generiruyut bloki, neobkhodimyye dlya khraneniya dannykh uchetnykh zapisey i tranzaktsiy. Dlya togo chtoby poluchit’ novyy blok, pol’zovatelyu neobkhodimo proizvesti opredelennyye vychisleniya i nayti sekretnuyu kombinatsiyu simvolov. Davayte posmotrim, v chem raznitsa mezhdu steykingom i mayningom. Steyking Mayning Obrabotka tranzaktsiy osushchestvlyayetsya s pomoshch’yu Proof of Stake. Obrabotka tranzaktsiy osushchestvlyayetsya s pomoshch’yu Proof of Work. Chtoby dobyvat’ bloki, investoram nuzhno pokupat’ i khranit’ tokeny. Dlya dobychi blokov trebuyetsya moshchnoye oborudovaniye. Ekologichnyy sposob sozdaniya tsepochki blokov v blokcheyne, kotoryy ne trebuyet dopolnitel’nykh zatrat. Trebuyet bol’shikh energozatrat i nanosit vred okruzhayushchey srede. Protsess steykinga uproshchen i schitayetsya boleye otkrytym dlya uchastnikov blokcheyn-soobshchestva. Mayning trebuyet bol’shey vovlechennosti v protsess. Ne trebuyet tekhnicheskikh znaniy i navykov. Chtoby zarabatyvat’ den’gi na mayninge, neobkhodimo khorosho razbirat’sya v tekhnologiyakh.
Ещё
Прослушать
1 185 / 5 000
Результаты перевода
star_border
Майнінг — це процес обробки транзакцій у блокчейні з використанням алгоритму Proof of Work (PoW), призначений для підтримки роботи мережі. У свою чергу, майнери є учасниками цього процесу. Вони генерують блоки, необхідні зберігання даних облікових записів і транзакцій. Щоб отримати новий блок, користувачеві необхідно зробити певні обчислення і знайти секретну комбінацію символів. Давайте подивимося, у чому різниця між стейкінгом та майнінгом.
Стейкінг
Обробка транзакцій здійснюється за допомогою Proof of Stake.
Щоб видобувати блоки, інвесторам потрібно купувати та зберігати токени.
Екологічний спосіб створення ланцюжка блоків у блокчейні, який не потребує додаткових витрат.
Процес стейкінгу спрощений і вважається відкритим для учасників блокчейн-спільноти.
Не потребує технічних знань та навичок.
Майнінг
Обробка транзакцій здійснюється за допомогою Proof of Work.
Для видобутку блоків потрібне потужне обладнання.
Вимагає великих енерговитрат і завдає шкоди довкіллю.
Майнінг вимагає більшої залучення до процесу.
Щоб заробляти гроші на майнінгу, необхідно добре розумітися на технологіях.
Види стейкінгу
Принцип роботи стейкінгу нагадує банківський депозит — користувач переказує кошти на рахунок, зберігає їх і за це отримує пасивний дохід.
Чим більше коштів на рахунку, тим більший дохід.
На додаток до основного принципу роботи стейкінгу, кожна окрема система блокчейна може мати свої власні умови.
Сьогодні існує три види стейкінгу: фіксований, безстроковий та DeFi-стейкінг. Давайте розглянемо докладніше кожен із них.
Фіксований стейкінг (Locked Staking)
Фиксированный стейкинг предназначен для пользователей, которые хотят получить большую прибыль. В нем заранее указывается, на какой срок средства будут заморожены. То есть инвесторы сами могут выбрать период хранения своих токенов. Это может быть неделя, месяц или год. Следует учитывать, что в течение выбранного времени средства не будут доступны для торговли или вывода. Естественно, инвестор может выкупить их обратно, не дожидаясь окончания периода, но в данном случае он сможет вернуть только свои вложенные средства, без дополнительных процентов. Также стоит отметить, что процент дохода у фиксированных контрактов выше, чем у других видов стейкинга.
Безстроковий стейкінг (Flexible Staking)
На відміну від фіксованого стейкінгу безстроковий стейкінг не має кінцевої дати зберігання монет і інвестор може припинити участь у процесі валідації за своїм бажанням. Як правило, відсотки починають нараховуватись протягом доби після внесення коштів, а винагороди виплачуються кожні 30 днів. Варто відзначити, що відсотки нараховуватимуться доти, доки користувач не виведе монети.
Безстроковий стейкінг підходить тим, хто не готовий заморожувати на тривалий час свої кошти. Монети зберігаються на спотовому гаманці, який інвестори отримують винагороду за зберігання своїх коштів.
DeFi-стейкінг
DeFi (децентралізовані фінанси) — це безліч сервісів, що функціонують на основі блокчейну. Вони включають такі функції, як кредитування, страхування, прогнозування та багато іншого.
Проекти DeFi базуються на використанні смарт-контрактів. Перевага їх у тому, що вони забезпечують автоматичне виконання транзакцій із дотриманням заздалегідь заданих умов проведення. DeFi-стекінг відрізняється від звичайного тим, що до процесу залучені треті особи. Наприклад, це можуть бути організації або окремі користувачі, які беруть криптовалюту іншого користувача в кредит.
Система варта контролю виконання угод. Але в будь-якому випадку необхідно перевіряти рівень ефективності окремого смарт-контракту, тому що він теоретично може мати вразливості.
DeFi-стекінг вважається одним із привабливих видів інвестування з кількох причин:
Можливість одразу виводити зароблені відсотки протягом доби.
Дохід може становити 100% річних і вище (залежно від обраної монети та періоду її зберігання). Працюючи із звичайними блокчейнами, які використовують PoS, складно отримати понад 10% на рік.
Користувачі захищені від шахрайства смарт-контрактами.
Ризики стейкінгу
- Можливе зниження вартості цифрової монети. Чим нижчий курс монети, тим менша сума винагороди (у фіаті). Тому необхідно вибирати токени з низьким рівнем волатильності, які демонструють якщо не динамічне, то стабільне зростання. Інвестування в цифрові монети, які мають високий рівень волатильності, може призвести до втрати коштів, особливо при фіксованому стейкінгу. У разі сильного падіння вартості монети, користувач не зможе її продати.
- Ризик втратити обліковий запис в онлайн-сервісі або на криптобіржі. Тому всі паролі та логіни повинні зберігатися в надійному місці.
- Ризик шахрайства. Якщо валідатор просить відправити йому гроші, це явна ознака шахрайства. Такі запити необхідно ігнорувати.
Як вибрати монету для стейкінгу?
При виборі криптовалюти необхідно враховувати волатильність монети та мінімальну суму, яку можна зберігати в контракті. Наприклад, якщо говорити про Ethereum 2.0, то не кожен користувач може дозволити собі заморозити 32 ETH. Також потрібно звертати увагу на обсяг торгів, чим він вищий, тим паче потрібна цифрова монета. Крім цього, рекомендується перерозподіляти свій портфель щонайменше один раз на 3 місяці.
Експерти ринку криптовалют виділяють відразу кілька цікавих токенів, здатних принести інвесторам прибуток.
- PancakeSwap (CAKE)
- SushiSwap (SUSHI)
- ApeSwap Finance (BANANA)
- Cardano (ADA)
- Tezos (XTZ)
- Polygon (MATIC)
- Theta (THETA)
- Algorand (ALGO)
- Cosmos (ATOM)
- Polkadot (DOT)
- Avalanche (AVAX)